Oczytany poleca: Zapowiedzi książkowe na maj i czerwiec 2018

Maj i czerwiec nie rzucają na kolana zapowiedziami książkowymi, ale znalazłem trzy pozycje, które są moim zdaniem warte uwagi.

Mario Puzo – Rodzina Borgiów

Intrygi rodziny, której nazwisko zawsze było synonimem władzy, korupcji i zbrodni – niesławnych Borgiów. Na tle barwnego zgiełku włoskiego renesansu rozgrywa się partia śmiertelnej gry, której stawką jest władza nad centrum świata – Rzymem.

Opowieść o korupcji, chciwości, zdradzie i grzechu. Oraz o początkach włoskiej mafii, która sięga XV wieku i… papieskiego urzędu.

Kardynał Rodrigo Borgia został w 1492 r. wybrany na papieża, bynajmniej nie za zalety duchowe i świętość za życia. To człowiek opętany żądzą bogactwa i władzy, zręczny polityk bez skrupułów eliminujący rywali i wrogów, choć niepozbawiony pewnej szlachetności. Jego dzieci – Juan, Jofre, Cezar i Lukrecja – miały wspierać go w drodze do umocnienia największego imperium świata, tymczasem różnymi sposobami próbują zagarnąć dla siebie jak najwięcej władzy. Ale w pokrętny sposób pozostają wierni Rodzinie. Bo Rodzina nie wybacza nielojalności. Zwłaszcza rodzina Borgiów.

Data premiery: 28.05.2018

Wydawnictwo Albatros


John Grisham – Bar Pod Kogutem

Zola, Mark i Todd zgodnie dochodzą do wniosku, że opinia o nieograniczonych możliwościach kariery prawniczej to mit. Czeka ich spłacanie kredytów studenckich, dyplom ich uczelni ma niewielką wartość, a w Waszyngtonie roi się od młodych prawników szukających pracy. W sytuacji, gdy każde z nich zmaga się dodatkowo z prywatnymi problemami, potrzebują jakiegoś rozwiązania. I znajdują je. Rzucają studia i pod fikcyjnymi nazwiskami zakładają kancelarię.
Pomysł szalony, lecz wydaje się trafiony. Zwłaszcza kiedy wpadają na sprawę, która może im przynieść miliony dolarów.
Ale może ich również zdemaskować.
Świetna książka… Tym, co Grishamowi wychodzi najlepiej, jest ironiczne poczucie humoru, kiedy pisze o prawnikach i ich etyce zawodowej. A właśnie to robi w Barze pod Kogutem.
„USA Today”

Data premiery: 23.05.2018

Wydawnictwo Albatros


Stephen King – Outsider

Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Stephen King, znajdujący się w szczególnie owocnym okresie twórczości, przedstawia jedną ze swoich najbardziej niepokojących i wciągających opowieści.

W parku miejskim znalezione zostaje zmasakrowane ciało jedenastoletniego chłopca. Naoczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, nakazuje przeprowadzić natychmiastowe aresztowanie w świetle jupiterów. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny niezbity dowód: ślady DNA. Sprawa wydaje się oczywista.

Kiedy w toku śledztwa zaczynają wychodzić na jaw przerażające szczegóły, porywająca opowieść Kinga wchodzi na wyższe obroty, napięcie narasta, aż staje się niemal nie do zniesienia. Terry Maitland na pozór jest miłym człowiekiem, ale czy ma drugie oblicze? Odpowiedź szokuje – tak jak szokować potrafi tylko Stephen King.

Data premiery: 05.06.2018

Wydawnictwo Prószyński i S-ka


Co sądzicie o tych książkach? Jakie macie plany zakupowe na najbliższe miesiące? Zapraszam do komentowania.

Please follow and like us:
 • Kinga mogłam się spodziewać u Ciebie w ciemno. 😉

  Puzo i Grisham w porządku, choć pewnie kupowane będą „za sto lat”. 😉
  W planach w tym miesiącu mam głównie zakup „Wojny światów”, a z resztą się jeszcze zobaczy. 😉

  • Za sto lat? Ważne, że kupisz 😀 Zanotuję w kalendarzu i w 2118 zapytam jak Ci się podobały 🙂 King u mnie taki normalny? Nie wiem skąd ta pewność 😀

 • Ciacho

  Ten Puzo to mi leży ze 4 lata, a może i więcej. Miałem po Ojcu zaraz czytać, ale dowiedziałem się, że serial ma być i chciałem poczekać. I tak do dziś. 😀 Kinga wyczekuje z niecierpliwością psa na uwięzi, któremu w zasięgu wzroku dali soczystą kość bez możliwości – jeszcze – sięgnięcia po nią. 😀

  • A o co chodzi z tym serialem? Chciałeś pierw obejrzeć serial? A King wiadomo – trzeba mieć i przeczytać 😀

   • Ciacho

    Nie był skończony chyba, a ja chciałem zacząć czytać jak skończa, żeby zaraz serial łyknąć na świeżo. Jakoś tak, nie pamiętam już.

    • Rozumiem. Ty w odróżnieniu ode mnie interesujesz się ekranizacjami. Mnie mało kiedy film kręci. A już serial na pewno.

 • Grishama z chęcią, Puzo w przyszłości na pewno, a i do Kinga może dojdę pewnego dnia 😉
  Z majowych zapowiedzi na pewno kupię „Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy”, bo pierwsza część była bardzo dobra i spodziewam się, że druga również da mi sporo do myślenia.

  • Czyli generalnie moje polecenia masz na uwadze 😀 A co do Twojej, to faktycznie ciekawa książka. Muszę się za nią zakręcić.

   • Mam na uwadze 🙂
    Grishama kupię na pewno, do Borgiów przymierzam się już dłuższy czas i mam na półce w Legimi. Ale póki co korzystam ze słońca, co się niestety przekłada na mniejsze czytanie 😉

    • To witaj w klubie. Nie dość, że nie czytam, to i nie mam kiedy opinii napisać 🙂

 • A bo to taki trochę sezon ogórkowy w lato w Wydawnictwach. 😀

  • Trochę nawet bardzo, ale ważne, że King jest 😀

 • Julia

  Ja w tym miesiącu najbardziej czekam na „Spętanych przeznaczeniem” bo pierwszy tom był fantastyczny <3

  • Mnie akurat fantasy zupełnie nie interesuje 🙂

 • Marcin Mochal

  Równie bardzo jak wciągnął mnie „Ojciec chrzestny” „Rodzina Borgiów” mnie odrzuciła po jakichś 60, 70 stronach. Może miałem wobec tej książki za duże oczekiwania. Zresztą samemu autorowi też się chyba nie za bardzo ta powieść składała, skoro pisał ją ze 20 lat a i tak finalnie nie skończył. ‚Zakochanie’ się Puzo w tematyce sycylijskiej maffi połączone z nienajlepszą znajomością epoki o której pisał, podlaną bezkrytycznie przyjętymi komunałami zgrzytało mi niemiłosiernie.

  • Właśnie słyszałem gdzieś, że Puzo nie bardzo miał pomysł na tę książkę. le i le w tym prawdy to nie wiem.