Oczytany poleca: Zapowiedzi książkowe na wrzesień i październik 2018

Po wakacyjnym sezonie ogórkowym, końcówka roku zapowiada się wprost wspaniale. Już na ten moment znane są daty premier kilku świetnych książek, a wiem też, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne, o których na pewno Was poinformuję.

Stanisław Grzesiuk – Na marginesie życia

Ostatnia część kultowej trylogii Stanisława Grzesiuka. Pisana pod koniec życia Autora, świadomego jak niewiele czasu mu zostało.
Opowieść, bez której nie sposób zrozumieć barda warszawskiej ulicy. Przewrotny los chciał zepchnąć go na margines życia, ale on do końca pozostał jego królem.

Stanisław Grzesiuk, pisząc tę książkę, wiedział, że umiera i nie ma już czasu. Wszystkie fragmenty, które wskazywano mu do poprawy, usuwał. Miał pomysły na nowe książki… miał umówione kolejne spotkania z czytelnikami…

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez Autora i wydawcę przy pierwszej publikacji. Dopiero dziś poznajemy najbardziej osobistą książkę Stanisława Grzesiuka.

Data premiery: 06.09.2018

Wydawnictwo Prószyński i S-ka


Joe Hill – Dziwna pogoda

Zbiór czterech mrożących krew w żyłach minipowieści.

Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. W Dziwnej pogodzie, frapującej kronice niekończącej się wojny między dobrem i złem, sprawnie obnaża mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia. Swoim mistrzowskim piórem przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Zabierając czytelników w nieznane, Joe Hill, literacki alchemik, skupia się w swoich czterech minipowieściach na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fantazjach, bestialstwie i bezradności, lęku i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach.

Data premiery: 05.09.2018

Wydawnictwo Albatros


Piotr Głuchowski, Wojciech Smarzowski – Kler

Najnowszy film Wojtka Smarzowskiego „Kler” (w kinach 28 września, w obsadzie Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak) to fikcyjna historia trzech księży – Andrzeja, Leszka i Tadeusza – zaplątanych w aferę wywołaną zgwałceniem ministranta. Powieść pod tym samym tytułem opowiada o tej trójce oraz o pięciu kolejnych kapłanach – tym razem wzorowanych na postaciach autentycznych polskich duchownych, którzy zostali oskarżeni lub skazani za czyny pedofilskie. Książka przedstawia także losy Andrzeja, Leszka i Tadeusza przed oraz po wydarzeniach pokazanych w filmie.

Data premiery: 26.09.2018

Wydawnictwo Agora


Anna Bikont, Helena Łuczywo – Jacek

31 października 2018 r. nakładem Wydawnictwa Agora i Wydawnictwa Czarne ukaże się długo oczekiwana biografia Jacka Kuronia zatytułowana “Jacek” autorstwa Anny Bikont i Heleny Łuczywo.

Jacek Kuroń był jednym z tych, którzy współtworzyli niepodległą Polskę. Bezkompromisowość i zaangażowanie okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona i wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, jedno i drugie uznał pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalista, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną, co niekoniecznie musi iść w parze. O jego życiu ciasno splecionym z historią Polski opowiadają z przyjaźnią, ale bez taryfy ulgowej Anna Bikont i Helena Łuczywo.

Data premiery: 31.10.2018

Wydawnictwo Agora


Co sądzicie o tych książkach? Jakie macie plany zakupowe na najbliższe miesiące? Zapraszam do komentowania.