Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu – Andrzej Kostyra

Tytuł: Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu

Autor: Andrzej Kostyra

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Liczba stron: 352

Okładka: Miękka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-812-9062-3

Jestem wielkim kibicem boksu. Bardzo często zdarza mi się nastawić budzik na trzecią w nocy, żeby obejrzeć walki największych mistrzów tego sportu. Dlatego wydana w ubiegłym roku książka „Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu” autorstwa Andrzeja Kostyry, była dla mnie obowiązkową lekturą do przeczytania.

Andrzej Kostyra – polski dziennikarz i komentator sportowy, specjalizujący się w boksie i futbolu amerykańskim. Karierę dziennikarską zaczynał w latach 90. ubiegłego wieku w TVP. Był korespondentem Telewizji Polskiej na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Podczas tej imprezy relacjonował zmagania bokserskie. W latach 1999–2001 pracował dla pierwszej polskiej telewizji poświęconej w całości sportowi, Wizji Sport. Skomentował też pierwszą w historii tej stacji galę boksu zawodowego. W kolejnych latach pracował między innymi dla stacji TVN, pisał też dla „Przeglądu Sportowego”. Obecnie jest szefem działu sportowego w „Super Expressie” i komentatorem walk bokserskich w Polsacie Sport. Od listopada 2017 roku prowadzi kanał na YouTube o tematyce bokserskiej – KOstyra SE.

Bardzo trudno wybrać najważniejsze walki bokserskie w historii. Dlatego Andrzej Kostyra oparł się przede wszystkim na wynikach ankiety przeprowadzonej w 1981 roku przez miesięcznik „Ring”, który jest uznawany za najbardziej prestiżowe czasopismo o tej tematyce na świecie. Niestety spowodowało to, że książka praktycznie nie zawiera opisów legendarnych pojedynków z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a w mojej ocenie była to najciekawsza dekada w historii tego sportu. Na szczęście jest to jedyny minus tej lektury.

,,A że to, co widział, wciąż było zamazane, postąpił według swojej słynnej dewizy trafionych bokserów: jeśli dostałeś cios między oczy i nagle dostrzegasz przed sobą trzech rywali, to wal w tego pośrodku.”

Książka składa się z kilkudziesięciu rozdziałów, w których zostały omówione poszczególne pojedynki w porządku chronologicznym. W każdym z nich autor najpierw prezentuje krótkie biografie głównych bohaterów i naświetla jak doszło do danego pojedynku. Następnie, runda po rundzie, opisuje przebieg danego starcia. Jak przystało na najlepszego komentatora bokserskiego robi to tak obrazowo, że możemy poczuć się tak, jakbyśmy siedzieli przy samym ringu i oglądali to wydarzenie na własne oczy. Na samym końcu Kostyra w kilku zdaniach przedstawia dalsze losy bokserów. Ostatnia część lektury poświęcona jest zawodnikom polskiego pochodzenia, a także trzem najwybitniejszym polskim bokserom ostatnich lat: Andrzejowi Gołocie, Tomaszowi Adamkowi i Dariuszowi Michalczewskiemu. Mnie szczególnie ucieszył rozdział o pierwszych z nich, ponieważ jestem jego wielkim fanem. Warto wspomnieć, że książka jest okraszona dużą ilością zdjęć, co jeszcze bardziej podnosi moją i tak już bardzo dobrą opinię o niej.

„Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli boksu. Dzięki niej możemy poznać wybitnych, ale obecnie trochę już zapomnianych bokserów, przypomnieć sobie najwybitniejsze pojedynki a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o swoich idolach. Andrzej Kostyra nie jest człowiek z przypadku, tylko osobą, która zjadła zęby na komentowaniu tej dyscypliny. I to się czuje. Ogromna wiedza w połączeniu z prostym językiem pełnym zabawnych powiedzonek sprawia, że książka jest przystępna dla każdego czytelnika. Ja jestem zachwycony i niecierpliwie czekam na drugą cześć, o której autor wspomniał w zakończeniu.

Moja ocena: 8/10

Czytaliście „Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu”? Lubicie oglądać walki bokserskie? Zapraszam do komentowania.