Oczytany poleca: Księgarnia Królewska 11 s.c.
W ubiegłym roku polecałem Wam kawiarnię „Między Słowami” oraz „Antykwariat Lublin”. Dziś chciałbym Wam zarekomendować kolejne miejsce w Lublinie, które powinno zainteresować każdego mola książkowego. Tym miejscem jest „Księgarnia Królewska 11 s.c.”.
Jak sama nazwa wskazuje, lokal znajduje się przy ulicy Królewskiej, kilka kroków od Archikatedry lubelskiej. Oprócz książek, w księgarni można kupić kartki okolicznościowe, edukacyjne gry planszowe, mapy, kalendarze i artykuły papiernicze. Muszę też zwrócić uwagę na chyba największy w moim mieście wybór pamiątek z Lublina.
Właścicielkami księgarni są dwie przesympatyczne Panie: Ewa Jaruga i Barbara Osipiak-Hurkała. Obie Panie są pasjonatkami swojej pracy i to daje się odczuć, gdy tylko przekroczymy próg lokalu. Ich bardzo duża wiedza o literaturze, nieschodzące ani na moment uśmiechy z ich twarzy i przede wszystkim nastawienie, że to klient jest najważniejszy sprawiają, że bardzo trudno wyjść z tego miejsca z pustymi rękami 🙂
Panie księgarki zgodziły się poświęcić swój cenny czas i odpowiedziały na kilka moich pytań, za co jeszcze raz im serdecznie dziękuję 🙂
Kiedy powstała „Księgarnia Królewska 11 s.c.”?
W księgarni przy Królewskiej 11 pracujemy obie od 1992 r., czyli już ponad trzydzieści lat. Pod obecnym szyldem „Księgarnia Królewska 11 s.c.” od stycznia 2015 r.
Kto jest statystycznym klientem księgarni? Czy młode osoby chętnie do Was zaglądają?
Nasza księgarnia jest księgarnią ogólnoasortymentową otwartą na bardzo różnorodnego klienta zarówno pod kątem zainteresowań jak i wieku. Kupisz więc u nas poczytny kryminał, a także pięknie ilustrowaną bajkę dla najmłodszych. Przez wiele lat w związku z tym, że prowadziłyśmy sprzedaż podręczników szkolnych, główną grupę naszych klientów stanowili uczniowie. Obecna reforma odebrała nam to źródło dochodu, ale nie narzekamy. Po prostu poszerzyłyśmy naszą ofertę towarową o podręczniki używane, artykuły papiernicze, kartki pocztowe, audiobooki, mapy, planszowe i rodzinne gry edukacyjne i okazjonalne upominki. Korzystając z dobrej lokalizacji w centrum miasta utworzyłyśmy dział pamiątek z Lublina i z Polski. Możemy więc śmiało powiedzieć, że nasz klient ma od 0 do 100 lat.
Książki, których autorów cieszą się obecnie największą popularnością?
To, który autor w danym okresie cieszy się popularnością zależy według nas od 3 czynników: Pierwszy to otrzymane nagrody i wyróżnienia. Następnie tematyka książki związana z aktualnymi wydarzeniami, uroczystościami itp. Trzecia to po prostu „marketing szeptany”. Tak, więc w tej chwili na topie jest Marcin Wicha zdobywca 22 Nagrody Literackiej Nike za pozycję „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, Prof. Andrzej Nowak i jego pozycja „Niepodległa” oraz Katarzyna Nosowska autorka książki „A ja żem jej powiedziała”. Ponadto niezmiennie od kilku lat prym wiodą kryminały zagraniczne autorstwa: Stephena Kinga, Jo Nesbo, Camilli Läckberg, kryminały polskie: Remigiusza Mroza, Katarzyny Bondy, Ryszarda Ćwirleja, Marcina Wrońskiego, a ostatnio obserwujemy także duże zainteresowanie twórczością Maxa Czornyja. Stale poczytna jest literatura motywacyjna Roberta Cialdiniego „Wywieranie wpływu na ludzi” oraz Josepha Murphyego „Potęga podświadomości”. Z racji naszej lokalizacji wielu klientów poszukuje również literatury o charakterze religijnym. Tu prym wiodą poezja Ks. Jana Twardowskiego, poradniki Reginy Brett, książki Sarah Young oraz hit ostatniego czasu książki ks. z Lublina Arkadiusza Paśnika.
Czy zdarzają się jakieś zabawne sytuacje? O jaką najdziwniejszą/nietypową książkę pytali klienci?
Tak na szybko przypominają nam się dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy telefonu ze szpitala od chorej klientki potrzebującej pomocy, z prośbą o wybranie i przywiezienie pięknego album na prezent dla … – oczywiście sprostałyśmy temu zadaniu a pozytywne zamieszanie, które nastąpiło na sali odbiło się szerokim echem w całym szpitalu i przysporzyło nam wielu nowych klientów. Drugie natomiast dotyczy klienta, który przyszedł z zamiarem kupna książki na prezent „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”. Niestety nie posiadałyśmy jej na stanie. Ostatecznie kupił Pismo Święte, wyszedł zadowolony i jeszcze kilka razy dziękował nam za poradę.
Czy w czasach Empiku, Matrasa, Nieprzeczytane.pl jest sens prowadzenia kameralnej księgarni? Wielu czytelników wybiera księgarnie internetowe, ponieważ są tam niższe ceny. Jak przekonać takie osoby, żeby zaczęły robić zakupy u Was?
W dobie Internetu i wielkich sieci handlowych prowadzenie księgarni kameralnej nie jest proste, ale nie jest też niemożliwe. Jesteśmy księgarzami z zamiłowania i wykształcenia, a każdego klienta traktujemy indywidualnie. Korzystając z ponad 30 letniego doświadczenia opowiemy o danej pozycji, doradzimy, co wybrać, a na koniec pięknie zapakujemy wybraną książkę. Tak pozyskujemy zadowolonego klienta, a taki klient wraca! To nie jest tak, że księgarnie stacjonarne mają zawsze książki droższe niż „sieciówki”. My również przy współpracy wydawnictw bardzo często organizujemy promocje np. 3 za 2 albo 50 za 50, prowadzimy sprzedaż ofert wyprzedażowych z rabatami do -70%, chociaż uważamy, że pieniądze nie powinny być jedynym kryterium zakupu książki. Ponadto w księgarni bardzo często posiadamy egzemplarze podpisane przez autorów zdobyte podczas obsługi spotkań autorskich. Pozyskujemy młodego klienta, współpracując z przedszkolami organizując w księgarni spotkania grup przedszkolnych, a także sponsorujemy nagrody w konkursach organizowanych przez zaprzyjaźnione szkoły.
W ostatnim czasie sporo mówiło się o wprowadzeniu jednolitej ceny książki. Co sądzicie o tym pomyśle?
Rzeczywiście swego czasu bardzo dużo mówiło się o jednolitej cenie książki, dotyczyło to jednak tylko nowości przez okres jednego roku. Uważamy, że wielkie sieci handlowe znalazłyby sposób, aby „obejść” tę ustawę. Jak czas pokazuje, aktualnie wokół tematu zrobiło się cicho.
Jako księgarnia często zapewniacie sprzedaż książek na spotkaniach autorskich. Które z nich wspominacie najmilej?
Bardzo lubimy i często obsługujemy spotkania autorskie. Trudno wybrać, to, które wspominamy najmilej. Niemniej jednak najbardziej zapadły nam w pamięci spotkania z charyzmatycznymi autorami, które zauroczyły publiczność i przeciągnęły się długo ponad ustalony czas trwania. Takie było spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, muzykami Budki Suflera, ks. Adamem Bonieckim czy Remigiuszem Grzelą.
Jakie książki czytają Panie prywatnie? Jakie tytuły polecicie czytelnikom bloga?
Z racji wykonywanego zawodu czytamy bardzo różną literaturę, bo tylko w ten sposób możemy polecić daną pozycję klientowi. Są jednak książki, które są nam bliższe i bardzo lubimy polecać je klientom. Ulubieni autorzy to Elżbieta Cherezińska, Erich Segal, Olga Tokarczuk, Carlos Ruiz Zafon , Umberto Eco czy Wiesław Myśliwski.
„Księgarnia Królewska 11 s.c.” Królewska 11 Lublin
Znacie „Księgarnię Królewska 11 s.c.”? Kupujecie książki w lokalnych księgarniach? Zapraszam do komentowania.