Tajemniczy Lublin – Tomasz Pietrasiewicz
„Tajemniczy Lublin” autorstwa Tomasza Pietrasiewicza, chociaż jest przewodnikiem, to różni się od tego typu publikacji, które najczęściej kupujemy planując zwiedzanie jakiegoś miasta.
Tomasz Pietrasiewicz urodził się 21 sierpnia 1955 w Siedlcach. Jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W okresie PRL był aktywnym działaczem opozycji. Zajmował się dystrybucją publikacji drugiego obiegu, uczestniczył w strajku studenckim w Akademickim Centrum Kultury w Lublinie, był również łącznikiem ze strajkującymi w zakładach WSK „PZL-Świdnik”. W 1989 był działaczem KO „Solidarność” przed wyborami czerwcowymi. W 1990 założył Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, potocznie zwanym „Teatrem NN”, a w latach 1994–1997 pracował jako zastępca dyrektora Centrum Kultury do spraw tego ośrodka. Objął stanowisko dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Powierzono mu także organizację koncepcji programowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Jak wspomniałem na samym początku, „Tajemniczy Lublin” nie jest typowym przewodnikiem. Nie znajdziemy w nim godzin otwarcia muzeów, podpowiedzi gdzie zaparkować samochód, ani informacji, w której restauracji na Starym Mieście najlepiej zjeść obiad. Odkryjemy za to miasto z mniej znanej strony. Poznamy jego legendy, miejsca okryte magią, tajemniczością, a nawet te odrobinę baśniowe. Autor, na ponad dwustu stronach, oprowadza nas po Lublinie, w towarzystwie „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza, fragmentów prac Władysława Panasa, a także innych osób związanych z Kozim grodem. Książkę kończy rozdział opisujący w skrócie historię Lublina.
Muszę przyznać, że „Tajemniczy Lublin” bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Chociaż interesuję się historią mojego miasta, to o kilku legendach i opisanych miejscach nigdy wcześniej nie słyszałem. Na plus muszę również zaliczyć bardzo dużą liczbę zdjęć i rysunków, które umieszczono w przewodniku.
„Tajemniczy Lublin” to bardzo ciekawa publikacja, która powinna zaciekawić nawet tych czytelników, którzy doskonale orientują się w historii miasta. Myślę, że każda osoba, która sięgnie po ten przewodnik, znajdzie w nim coś, o czym jeszcze do tej pory nigdy wcześniej nie słyszała.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Ośrodkowi „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Moja ocena: 7/10
Czytaliście „Tajemniczy Lublin”? Zapraszam do komentowania.