Uśpieni – Lorenzo Carcaterra
Są książki, po których przeczytaniu ciężko się pozbierać. Jedną z nich jest powieść Lorenzo Carcaterry „Uśpieni”.
Lorenzo Carcaterra urodził się 16 października 1954 roku w Nowym Yorku. Amerykański pisarz włoskiego pochodzenia. Swoją karierę literacką zaczynał, jako dziennikarz w 1980 roku. Debiutował w 1993 roku powieścią „A Safe Place”. Twórca wielu odcinków serialu „Prawo i Porządek” oraz konsultant w pracach nad grą wideo „Alone in the Dark” z 2008 roku. Do jego najbardziej znanych książek należą „Uśpieni”, „Apacze” i „Gangster”.
Lorenzo, Tommy, John i Michael to typowe dzieci ulicy. Wychowują się na Manhattanie, w kwartale zamieszkałym przez imigrantów, zwanym Kuchnią Piekła. Obcując, na co dzień z przemocą, pod okiem rządzących ulicą – i nie tylko – gangsterów uczą się trudnej sztuki przetrwania, pociechę i ratunek znajdując w chłopięcej przyjaźni. Pewnego dnia jeden z głupich wybryków zmienia ich życie na zawsze. O mało nie zabijają człowieka, za co trafiają do domu poprawczego o zaostrzonym rygorze. Tam ich życie zmienia się w piekło. Naczelnik więzienia oraz strażnicy poniżają psychicznie i wykorzystują seksualnie bohaterów aż do chwili zakończenia odsiadki. Po latach Tommy i John spotykają w barze ich oprawcę – naczelnika. Zabijają go z zimną krwią na oczach ludzi. Michael, który został prawnikiem, wraz z pomocą Lorenza – dziennikarza i znajomego księdza starają się nie dopuścić przyjaciół do skazania.
Książkę można podzielić na trzy części. Pierwsza to radosny czas dzieciństwa i zabawy na dzielnicy. Poznajemy wtedy głównych bohaterów, ich rodziny i cały specyficzny świat Kuchni Piekła. Kończy się ona w momencie, gdy niewinny żart chłopców doprowadza do tragedii, a oni sami zostają skazani na pobyt w domu poprawczym. Druga część to okres odsiadki. Jest to najbardziej dramatyczny i wstrząsający fragment powieści. Sporo w nim opisów znęcania się i pedofilskich gwałtów na chłopcach, których kulminacja następuje ostatniej nocy przed ich wyjściem na wolność. Trzecia część opowiada o zemście, jakiej bohaterowie dokonują już, jako dorośli mężczyźni.
Jeżeli chodzi o bohaterów, to zdecydowanie najciekawszą postacią w książce jest Ojciec Bobby. Ksiądz, którego chłopcy traktują jak mentora, opiekuje się nimi i stara wychować na porządnych obywateli. W kluczowym momencie powieści staje przed dylematem, czy osoba duchowna może skłamać, pomimo złożonej przysięgi, aby uratować swoich wychowanków. Z czterech głównych bohaterów na pierwszy plan wysuwa się Michael, który poświęca karierę prawniczą dla zemsty i ratowania przyjaciół. To on staje się całym mózgiem operacji.
Polecam gorąco też ekranizację powieści z 1996 roku w reżyserii Barry’ego Levinsona. Film ma rewelacyjną obsadę: Robert De Niro, Brad Pitt, Dustin Hoffman, Kevin Bacon i jest wiernym odzwierciedleniem książki.
„Uśpieni” nie są łatwą lekturą. Opisy gwałtów na małoletnich chłopcach robią wrażenie. Tym bardziej, że zgodnie z tym, co napisał autor powieść jest oparta na faktach. W czasie jej czytania można znaleźć sporo podobieństw do „Rzeki tajemnic” Dennisa Lehane, a także „Hrabiego Monte Christo” Aleksandra Dumasa (książki, która pomogła przetrwać chłopcom pobyt w poprawczaku). Polecam ją wszystkim wielbicielom powieści, które oparte są na motywie zemsty.
Moja ocena: 9/10
Czytaliście „Uśpionych”? Znacie twórczość Carcaterry? Zapraszam do komentowania.